V krmné dávce psa musíme zajistit přísun všech důležitých živin, aby mohl organismus našeho věrného kamaráda fungovat tak jak má. Musíme mu zabezpečit dostatečný a vyvážený přísun bílkovin, cukrů (uhlohydrátů, sacharidů), tuků, minerálních látek a vitamínů. Všechny tyto kategorie látek mají vliv na správnou funkci a vývoj organismu. Ovlivňují pohlavní a fyzickou aktivitu, činnost nervové soustavy, nejrůznější metabolické procesy atd.
Čím krmit psa?
Obecně existují dvě možnosti jak krmit psa:
- Doma připravenou stravou
- Komerčně vyráběnými krmivy
Věčnou otázkou majitelů psů je: „jak máme správně krmit našeho miláčka?“
Na tuto otázku existují různé odpovědi. Avšak na základě dlouholetých zkušeností je v poslední době nejvíce preferováno krmení komerčně vyráběnými plnohodnotnými krmivy. Je tak z důvodu, že při zhodnocení zdravotních rizik u domácky připravované stravy vychází krmení komerčně vyráběnými krmivy jednoznačně lépe.
Trávící proces psů
Abychom mohli dobře zhodnotit výhody a nevýhody jednotlivých způsobů krmení, je dobré vědět alespoň určité základy přirozeného procesu trávení psů. Pes má zcela odlišně uspořádanou trávící soustavu než člověk! Proto i potřeby na jeho výživu se diametrálně liší.
1. Složení živin lidské stravy neodpovídá potřebám psa
2. Pes není čistokrevný všežravec jako člověk
3. Odlišná anatomie střev a vůbec celého trávícího ústrojí - pes proto nedokáže mnoho složek lidské stravy vůbec využít a zbytečně jimi zatěžuje organismus
Častokrát vysoce kalorická lidská strava vede velmi mnohokrát k překrmování a následné obezitě (v jedné studii bylo uvedeno, že průměrnému člověku by z energetického hlediska stačilo, kdyby jedl o 40% méně. Vědci to dokládali tím, že energetická hodnota jednoho rohlíku by člověku stačila na to, aby pařížskou Eiffelovku vyběhl dvakrát do druhého patra).
Setkáváme se s případy, kdy majitelé vaří pro celou rodinu. To, co zbude, pak dají v dobrém úmyslu svému pejskovi, aby se necítil ukřivděn, že rodina měla k obědu svíčkovou a chudák pejsek si ani neochutnal.
Vysoká koncentrace solí a koření v lidském jídle velmi často způsobuje u psů podráždění střev.
Domácí strava vs. komerční krmiva
Můžeme si porovnat výhody a nevýhody jednotlivých způsobů krmení a Vy sami si můžete vybrat, který způsob pro Vás bude přijatelnější.
Doma připravená speciální strava
Jsou majitelé psů, kteří na domácky připravenou stravu nedají dopustit a jsou pyšní na to, že vykrmili šampióna bez nutnosti kupovat speciální krmení. Tento způsob vyžaduje dobré znalosti o obsahu živin v jednotlivých potravinách, hodně času a v tím pádem i hodně peněz, neboť dnes platí pro stále více lidí, že čas jsou peníze.
Receptů na optimální doma připravenou stravu je mnoho a každý chovatel profesionál, který tímto způsobem krmí, má svůj speciální recept. Běžně se ale využívá kombinace svaloviny, vnitřností, těstovin, rýže, zeleniny a doplňky vitamínů a minerálů. Je ovšem opravdu velmi těžké dosáhnout optimálního přísunu všech důležitých živin, neboť každá z těchto složek potravy obsahuje jiný obsah bílkovin, tuků, cukrů, minerálů a vitamínů. Svalovina je zdrojem převážně bílkovin, ale neobsahuje téměř žádný vápník. Navíc libové maso je velmi chudé na tuky. Vnitřnosti jsou zase velmi bohatým zdrojem minerálních látek, které jsou ovšem ve velmi vysokých koncentracích, ale v chudém spektru. Proto je třeba kombinovat více druhů vnitřností. Těstoviny a rýže jsou zdrojem převážně cukrů (sacharidů). Zelenina nemá pro psa téměř žádnou výživnou hodnotu a funguje jen jako zdroj vlákniny, která má čistící funkci ve střevě. Z uvedeného výčtu vyplívá, že nakombinovat jednotlivé složky potravy v optimálním poměru je opravdu někdy až alchymistická práce. Jsou ale chovatelé, kteří se tím baví a úspěšně tímto způsobem krmí dlouhou řadu let.
Komerční krmení pro psy
Krmiva kvalitních značek, jejichž výrobci se vývojem a optimalizací živin zabývají celou řadu let, jsou pro vašeho psa nejbezpečnější variantou. Pro vás pak nejjednodušší, nejpohodlnější a v neposlední řadě také časově nejméně náročný způsob. Doma připravenou stravou nikdy nedocílíte takového složení živin, jaké strava optimálně má mít. V ordinaci se často setkáváme s argumentem, že když bude pes krmen celý život jen granulemi, je to chudák, že nebude mít pestrou stravu. Opak je ale pravdou.
Pes je konzervativní strávník a nepotřebuje tak pestrý jídelníček jako člověk. Často máme totiž tendenci potřeby člověka aplikovat na našeho psa v dobrém úmyslu, ale často mu tím spíš uškodíme.
Orientovat se na trhu s komerčními krmivy je vzhledem ke stále novým a novým značkám čím dál složitější. V naší ordinaci a v našem veterinárním e-shopu proto preferujeme osvědčené a vyzkoušené značky, se kterými máme dlouholeté pozitivní zkušenosti jak u vlastního psa, tak u spokojených majitelů.
Velmi ošidné je také srovnávat ceny jednotlivých pytlů granulí. Vždy záleží na energetické a výživné hodnotě. Je proto rozdíl, když koupíte pytel za 700kč, který vašemu psovi vydrží na 14dní a nebo koupíte pytel za 1200kč, který mu vydrží na celý měsíc.
Navíc výrobci, jejichž krmiva nabízíme, do svých granulí přidávají celou řadu podpůrných a preventivních složek, které levnější typy granulí neobsahují. Jedná se například o nejrůznější antioxidanty a chondroprotektivní látky, nenasycené mastné kyseliny ve vhodném poměru atd. Antioxidanty mají funkci lapačů volných radikálů, které se v těle tvoří a mohou způsobovat mimo jiné i nádorové bujení. Chondroprotektivní látky mají vliv na správnou funkci kloubních chrupavek a snižují jejich opotřebování a urychlují její regeneraci. Nenasycené mastné kyseliny podporují mimo jiné správnou funkci kůže a jsou důvodem pěkně lesklé srsti.
Nelze jednoznačně říci, které granule jsou nejlepší, neboť každý pes může snášet určitý typ a značku odlišně. Proto je vhodné vyzkoušet na začátku několik typů. Výrobci námi nabízených značek věnují opravdu velké úsilí, mnoho peněz a času tomu, aby vyvinuli co nejlepší krmivo, a proto Vám tyto značky mohu s čistým svědomím nabídnout a doporučit, protože svému psovi dáte opravdu to nejlepší, co na trhu s krmivy je.
Od některých značek Vám můžeme zaslat vzorkové pytlíčky, se kterými můžete na vašem pejskovi vyzkoušet, jak mu chutnají. Krmivo vyberte podle toho, které granule mu nejvíce chutnají a po kterém nemá žádné trávící potíže. Tím pak svého psa dlouhodobě krmte.
Je dobré vědět:
Složení mikroflóry ve střevě psa je jiné než u člověka a ta je náchylná na jakoukoliv změnu. Nejvíce pacientů s trávícími problémy do naší ordinace přichází v pondělí, neboť o víkendu dostanou zbytky od oběda, po letním grilování atd.
Jednotvárná a stabilní psí strava je pro psa vhodná. Monotónní stravou se střevní mikroflóra dokonale přizpůsobí a trávení je pak nejoptimálnější a nejefektivnější (při častých změnách krmení se mikroflóra musí neustále přizpůsobovat novému složení potravy, což je velmi zatěžující pro organismus a trávení je pak málo efektivní a mnoho živin je pak v těle nevyužito).
Pes má o polovinu méně chuťových pohárků než člověk a proto nemusíte mít obavy, že se psovi jednotvárná strava přejí.
Pokud chcete stravu psovi přeci jen trochu zpestřit, je vhodné například míchat granule s konzervami stejné značky a stejného typu nebo maximálně přelít granule nekořeněným vývarem. Jakoukoliv změnu v krmení psa je třeba ale dělat postupně a s citem, aby se střevní mikroflóra stačila změněným podmínkám přizpůsobit.
A pamatujte - je nezbytné, aby váš pes měl celý den přístup k čisté vodě.